Historie - DAB+ Czech Republic

Přejít na obsah

Historie

Stáhněte si dokument o historii vysílání DAB+ v ČR
Historie digitálního rozhlasového vysílání ve světě
1980
Vznik a zahájení vývoje digitálního vysílání.
1981
Vývoj převzal „Institut fur Rundfunktechnik“ (IRT).
Jedná se o výzkumné centrum německé televize ARD, ZDF, provozovatel Rakouské ORF a Švýcarské SRF se sídle v Mnichově. V současné době se zaměřuje na digitální technologie. Vyvíjeli normy DAB a DVB-T. Mimo jiné i zakládající člen projektu Hbb TV.
1985
Představení DAB na konferenci v Ženevě.
1986
Schválen Evropský projekt ve Stockholmu pod názvem EUREKA 147.
1987
Založení konsorcia EUREKA 147 – jedná se o 19 organizací (Francie, Německo, Nizozemí, Anglie). Do projektu se postupně zapojují a spolupracují další organizace: EBU (Evropská vysílací unie), ITU (Mezinárodní telekomunikační unie), ETSI (Evropský telekomunikační standardizační institut)
                     
Stanovené cíle projektu EUREKA 147:
     - Audio srovnatelné s CD kvalitou
     - Mobilní příjem i při vysokých rychlostech
     - Efektivní využití kmitočtového spektra
     - Přenosová kapacita pomocných dat
     - Nižší vysílací výkon
     - Snadno ovladatelné přijímače
    - Evropská nebo celosvětová standardizace
1988
Představení prvního vysílání DAB v Ženevě na Radiokomunikační konferenci (WARC 88). Následuje představení DAB v dalších zemích Evropy, USA, nebo v roce 1994 v Arabských státech.
1992
Celosvětové přidělení kmitočtů pro digitální rozhlasové vysílání.
1993
Úspěšné dokončení projektu technickou normalizací systému DAB.
1. červen 1995
Zahájila v Norsku společnost Norwegian Broadcasing Corporation (NBK) první digitální rozhlasové vysílání s programem NRK Klassisk.
           - následně v září zahájilo vysílání i BBC
           - spuštěny pilotní vysíláni v dalších zemích
           - představeny první komerční přijímače na výstavě IFA v Berlíně
Vzniká World DAB Forum - jehož zakladatelem a současným presidentem je Jorn Jensen. Jorn Jensen spustil i první digitální rozhlasovou stanici na světě NRK Klassisk.
1996
Začal postupný rozvoj DAB do dalších zemí.
1997
World DAB Forum mění název organizace na World DMB Forum.
2000
Nastává spojení konsorcia EUREKA 147 s World DMB Forem. Vzniká Asia DAB výbor (mají za úkol zavádění DAB na asijském trhu).
2007
Vydána vylepšená verze systému DAB+ (kodek AAC+).
2013
1,5 miliónů lidí na světě poslouchá denně Digitální rozhlasové vysílání, což představuje 11,6 % celkových rozhlasových posluchačů.
2014
Francie spustila pilotní vysílání digitálního rozhlasu v Paříži.
2015
Norsko oznámilo vypnutí analogového vysílání v roce 2017. Další zemí která zahájila testování DAB vysílání je Rakousko.
2016
Slovensko zahájilo testovací provoz DAB vysílání v Bratislavě a v Žilině. Ve světě vysílá přes 2 000 rozhlasových  stanic a je prodáno více než 46 000 přijímačů se systémem DAB / DAB+.
11. leden 2017
Historické datum pro digitální rozhlas v Evropě. Norsko začalo vypínat analogové vysílače a na konci roku bude vysílat rozhlas pouze digitálně. Celý proces je rozdělen do šesti fází, kdy 11. ledna v 11:11:11 hodin vypnuli první FM vysílač a od 13. 12. 2017 se vysílá již pouze v DAB+.
Německo pripravuje druhou celoplošnou vysílací síť. Rakousko rozšiřuje pokrytí digitální sítě DAB+. Ve světě vysílá přes 2 200 rozhlasových  stanic a je prodáno více než 60 000 přijímačů se systémem DAB / DAB+.
2018
Francie plánuje do roku 2019 pokrýt dvě třetiny obyvatel. Ve světě vysílá přes 2 270 rozhlasových stanic a je prodáno více než 70 mil. přijímačů. Parlament EU podporuje digitální rádio DAB+ v autech.
2019
Prodej digitálního rádia DAB+ dosahuje 75 milionů po celém světě.
2020
Švýcarsko oznámilo vypínání FM vysílačů v letech 2022 - 2025, v Německu startuje 2 celostátní multiplex.
2021
Celosvětový prodej přijímačů DAB letos překonal klíčovou hranici 100 milionů kusů - dosáhl počtu 110 milionů kusů, včetně přijímačů pro spotřebitele i automobily. Prodej přijímačů DAB+ dosáhl v posledních 12 měsících silných výsledků - roční prodej v Itálii a České republice se více než zdvojnásobil, prodej ve Francii vzrostl o 45 % a prodej v Německu, Nizozemsku, Belgii a Rakousku rostl tempem přesahujícím 20 %. Na všech hlavních evropských trzích je nejméně 89 % nových automobilů standardně vybaveno rádiem DAB+.

Historie digitálního rozhlasového vysílání v České republice
1999
Pilotní zkušební vysílání v Praze.
2005
Od roku 2005 až do 2011 proběhlo několik zkušebních vysílání v Praze, Příbrami, Plzni, Brně a na Klínovci v Karlovarském kraji.
2009
Český telekomunikační úřad vyhlásil a uskutečnil výběrová řízení pro DAB / DAB+ / DMB v pásmu L-Band. Jednalo se o celoplošnou (2009), krajskou (2010) a městskou síť (2011).
2011
Zahájeno řádné vysílání v systému DAB a DAB+ v Praze a Příbrami.
2012
Následuje Brno, Ostrava, Liberec a Hradec Králové.
2013
Spuštěny vysílače v Plzni, Českých Budějovicích a v Karlovarském kraji na Klínovci a vysílání zahájil i druhý multiplex v Praze.
Pokryto signálem 52 procent obyvatel České republiky. Založeno České DAB fórum. Spuštěny první vysílače v bandu III.
2014
Český telekomunikační úřad připravuje výběrové řízení na udělení práv k využívání rádiových kmitočtů v pásmu 174 - 230 MHz pro zajištění sítí elektronických komunikací pro poskytování služby zemského digitálního rozhlasového vysílání a multimediálních aplikací.
2015
Český rozhlas představil koncepci rozvoje digitálního vysílání. Spuštěn vysílač v Praze o výkonu 20 kW s multiplexem Českého rozhlasu. Na kanálu 12C můžete naladit všechny programy ČRo. Ostatní pozice jsou určeny k testování.
2016
Vláda ČR schválila návrh rozvoje zemského  digitálního vysílání Českého rozhlasu.
2017
Červen 2017 - Český rozhlas zahájil řádné digitální vysílání v systému DAB+ na vysílači Praha – Žižkov
- multiplex obsahuje čtrnáct programových pozic s celoplošnými, regionálními i digitálními stanicemi.
Říjen 2017 - Český rozhlas spustil nový vysílač DAB+. Svým signálem pokryje Beroun, okolí a část dálnice D5. Kanál 12C.
Listopad 2017 - Český rozhlas spustil nové DAB+ vysílače v Plzni (kanál 12C), Brně (kanál 12D) a Ostravě (12D).
2018
- Multiplex Českého rozhlasu se rozšířil o 10 vysílačů. Je komplet pokryta dálnice z Rozvadova přes Prahu do Brna. Vysílače Buková a Černá Hora pokrývají východní a severní Čechy. Multiplex ČRa DAB+ šíří celkem 14 rozhlasových programů ve standardu DAB+.
2019
- Do multiplexu Českého rozhlasu je zařazena stanice ČRo Vysočina. Multiplex šíří celkem 15 rozhlasových programů ve standardu DAB+.
- Český rozhlas spustil nové vysílače svého digitálního multiplexu ČRo DAB+. Konkrétně se jedná o vysílače České Budějovice - Kleť, Jáchymov - Klínovec, Brno - Kojál, Klatovy - Doubrava, Zlín - Tlustá Hora, Nový Jičín - Veselý kopec, Tasov, Olomouc - Radíkov a Plzeň - Sylván. Pokrytí již dosahuje 80 procent populace.
- Společnosti RTI cz s.r.o. a TELEKO, Digital a.s. spouští nové vysílačev Olomouci, Zlíně, Plzni nebo v Klatovech.
2020
- Český rozhlas rozšiřuje pokrytí svého multuplexu CRo DAB+ na 95% populace České republiky. Společnosti RTI cz s.r.o. a TELEKO, Digital a.s. spouští nové vysílače v Karlových Varech, Kašperských Horách, Berouně, Třebouňském vrchu, Olomouci a v Praze.
2021
- Díky novele zákona o elektronických komunikacích, může Český rozhlas provozovat svou vlastní digitální síť ve III. pásmu
- V Praze začal vysílat nový DAB+ multiplex s označením COLOR DAB+
- Spuštěny nové stanice v multiplexu DAB+ Českého rozhlasu - Rádio Pohoda a Radiožurnál Sport.
- V České republice se začali testovat a certifikovat DAB+ přijímače
2022
- Český telekomunikační úřad zveřejnil principy výběrového řízení pro komerční sítě DAB+. Vedle dvou celoplošných sítí pro komerční rádia chce ČTÚ přidělit dalších 26 regionálních sítí DAB+ pro krajské a městské multiplexy.
- Český rozhlas spustil digitální vysílání z osmi nových DAB+ vysílačů v Čechách i na Moravě. Cílí hlavně na posílení příjmu uvnitř budov.
- Domažlice ČERCHOV - nová lokalita multiplexu RTI cz DAB pro digitální rozhlas.
2023
- OZNÁMENÍ Českého telekomunikačního úřadu o Vyhlášení výběrového řízení za účelem udělení práv k využívání rádiových kmitočtů pro zajištění sítí elektronických komunikací pro poskytování služby šíření zemského digitálního rozhlasového vysílání a multimediálních aplikací v kmitočtovém pásmu 174–230 MHz
- Nové digitální rozhlasové vysílače DAB+ spustila společnost Progress Digital, sesterská firma Digital Broadcasting. Stala se tak šestým operátorem sítí DAB+ v České republice.

2024
- Aukce kmitočtů pro DAB + ukončena. Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) se podařilo vydražit všech 29 kmitočtových sad, tedy kromě dvou celoplošných sítí i 27 regionálních multiplexů. Celková vydražená cena dosáhla 79,325 milionu korun, přičemž jen za celoplošné sítě zájemci zaplatili přes 50 milionů korun.
TechniSat RDR
© RK 2013
Návrat na obsah